Drukarka laserowa to urządzenie, które w procesie drukowania wykorzystuje światło lasera lub też diod LED. W celu naelektryzowania bębna światłoczułego w taki sposób, by mógł on nanieś odpowiednią ilość tonera z zasobnika na drukowaną powierzchnię, który po utrwaleniu w podwyższonej temperaturze będzie tworzyć wydruk. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo dobrą jakością wydruku i dzięki temu będą rzeczywiście sprawnie pracować. Drukarki laserowe to również rozwiązanie, które będzie gwarantować nam szybko wydrukować. (https://lobos.pl/drukarki/drukarki-laserowe-kolorowe,cat226414.html)
Historia
Pierwsza drukarka laserowa Xerox 9700 została zbudowana w roku 1977 przez firmę o tej samej nazwie co model. Twórcą urządzenia był Gary Starkweather. Sprzęt pracował sprawnie, ponieważ drukował z prędkością około 120 stron na minutę oraz rozdzielczością 300 dpi. Sprzęt jednak kosztował aż 350 tysięcy dolarów i był bardzo duży, dlatego w małym pomieszczeniu nie mógł być zastosowany.
Pierwszą drukarką, która została zbudowana jako urządzenie peryferyjne dla komputera osobistego był sprzęt Hewlett-Packard LaserJet Classic, wyprodukowany w roku 1984. W kolejnych latach pojawiały się urządzenia Canon oraz Apple. Kolorowa drukarka po raz pierwszy to urządzenie ColorScript Laser 1000 z roku 1993 z ręki firmy QMS.
Obawy dotyczące prywatności
W ostatnich latach razem z popularyzacją kolorowych drukarek laserowych zauważono, że wiele drukarek tego typu umieszcza na każdym wydruku niewidoczne gołym okiem dane o numerze seryjnym i dacie. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone na podstawie porozumienia z producentami urządzeń, dzięki temu sprzęt nie może być traktowany jako urządzenie do fałszowania banknotów.
Ponieważ technologia ta może służyć także do śledzenia i identyfikowania osób rozpowszechniających dokumenty również takie, które są niewygodne dla osób trzecich. Mamy więc pojawiające się kampanie przez niektóre organizacje prowadzone, w ramach których protestują oni przeciwko tym rozwiązaniom i dzięki temu doprowadzają do sytuacji, w której konsumenci są lepiej wyedukowani.